×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Кратовските кули отворени за туристи и за време на викендот

  08.04.2022 12:27 | Жаклина Цветковска

  Средновековните кули во Кратово ќе бидат достапни за туристите и за време на викендот,  односно и во сабота и недела од 10-15 часот.

  Кратовските кули отворени за туристи и за време на викендот

  Како што информираат од Музејот на град Кратово, кулите ќе бидат отворени за сите заинтересирани посетители и за викендите, а нивното разгледување  чини симболични 60 денари.

  Камените кули, заедно со средновековните мостови, се симбол на Кратово како еден од најстарите градови на Балканот во кој е сочувано вредно и уникатно културно-историско богатство.

  Од некогашните 13 кули, денеска се зачувани 6 камени зданија, а од нив  3 се обновени и се достапни за туристите. Тоа се Саат кулата, Симиќевата и Златковата кула, со кои раководи Музејот на град Кратово.

  Според достапните податоци, ,кулите ги изградил великодостојникот Костадин Дејанов. Тие служеле како станбено-одбранбени објекти, а во нив се чувало и богатството. Биле поврзани со подземни ходници  преку кои, во случај на опасност или напад, се извлекувале кратовските достоинственици и вредните предмети.

  Кратово изобилува со бројни културно-историски споменици, зачувани артефакти и воодушевувачки приказни  за кои постои голем интерес од туристите од целиот свет.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk