×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Крива Паланка се збратими со хрватската општина Жупања

  21.02.2020 14:38 | KumanovoNews

  Повелба за пријателство и соработка потпишаа општините Крива Паланка и Жупања од Хрватска.

  Крива Паланка се збратими со хрватската општина Жупања

  - Целата на ова ново пријателство е унапредување на взаемните односи, размена на искуства во насока на подобрување на економскиот, социјалниот и културниот развој. Градење на блиски врски, размена на искуства и широка соработка на полето на културата, младите и спортот, како и во други области од општествениот живот, а се  со цел, развој и благосостојба на локалните заедници, - изјави градоначалникот Борјанчо Мицевски.

  Повелбата за соработка е потпишана во Жупања, каде што деновиве престојува делегација од општина Крива Паланка.