×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Fiore

  Липково прва општина целосно покриена со смарт броила

  06.09.2023 15:36 | Сузана Николиќ

  Липково ќе биде првата општина во земјава која ќе биде целосно покриена со смарт броила за електрична енергија.

  Липково прва општина целосно покриена со смарт броила

  Од ЕВН велат дека во Слупчане проектот оди глатко и веќе се привршува така што општина Липково ќе биде општина целосно покриена со смарт броила. Загубите на струја во целата општина се под 10 проценти, едни од најниските на ниво на цела Македонија.

  Поставувањето на новите броила беше причина поради која жителите на Слупчане еден месец ја блокираа работата на екипите на ЕВН во селото. Откако се постигна договор работите продолжија.

  Најмногу загуби на струја има во Скопје и изнесува 20 проценти.