×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Мобилната гинеколошка амбуланта наредната недела во Старо Нагоричане

  31.03.2022 08:14 | Сузана Николиќ

  Акцијата за превентивни гинеколошки прегледи во руралните средини од понеделник продолжува во општина Старо Нагоричане. Превентивните прегледи опфаќаат бесплатен ПАП тест и гинеколошки ЕХО преглед, со цел превенција и рана дијагноза на рак на грлото на матката.

  Мобилната гинеколошка амбуланта наредната недела во Старо Нагоричане

  Мобилната гинеколошка амбуланта ќе биде поставена во селото Старо Нагоричане, во дворот на зградата на Противпожарната единица.

  „Во понеделник, вторник и среда (04, 05, 06 април) од 09.30 до 14.30 часот сите жени од општина Старо Нагоричане ќе можат да извршат бесплатен гинеколошки преглед. Сите заинтересирани за термин може да се пријават на тел.078/318-361 и 075/490-011“, соопштуваат од Општина Старо Нагоричане.

  Контролите ги вршат гинеколози од Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство и повеќе болници во државата, а работата на мобилните амбуланти е овозможена со поддршка на Министерството за здравство, Македонската асоцијација на гинеколози и опстетичари – МАГО, Македонското лекарско друштво, Црвениот крст и УНФПА –  Фондот за население на Обединетите нации.

  Во иницијативата е вклучен и Црвен крст на РСМ, а волонтерите од Црвениот крст Куманово обезбедуваат логистичка и информативна поддршка на граѓаните.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk