×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Општина Крива Паланка додели парична помош на 126 првачиња

  13.10.2022 08:55 | Жаклина Цветковска

  Вкупно 126 семејства на првачиња добија еднократна парична помош од Општина Крива Паланка.

  Општина Крива Паланка додели парична помош на 126 првачиња

  Помошта е доделена на сите семејства кои за првпат имаат запишано првачиња во учебната 2022/2023 година и се со постојано живеалиште во општината.

  „Доделените средства се во висина од 3.000 денари за да им се посака успешен почеток на првачињата во образувањето и да им се олесни на семејствата околу набавката на училишната опема. Оваа помош е на моја иницијатива, а со подршка и одлука на Советот на Општина Крива Паланка. Средствата се обезбедени од општинскиот буџет“, истакна градоначалникот Сашко Митовски.