×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Оштетени 40 километри патишта од невремето во Крива Паланка , градоначалникот бара државна помош

  03.07.2024 13:16 | Жаклина Цветковска

  Над 40 километри земјени патишта се оштетени во невремето што деновиве ја  зафати и општина Крива Паланка, која беше подогена од  обилни врнежи од дожд и град.    

  Оштетени 40 километри патишта од невремето во Крива Паланка , градоначалникот бара државна помош

  Градоначалникот на Општина Крива Паланка, Сашко Митовски, ја повика Владата да обезбеди  државна помош и поддршка од надлежните национални институции и претпријатија за справување со штетите од невремето што општината не е во можност сама да ги санира.

  „Бараме државна помош за брза санација и ефикасно справување со последиците, со цел избегнување поголеми проблеми за локалното население во руралните средини и големиот број оддалечени села каде се настанати штетите. Општина Крива Паланка работи темелно, но решавањето на настанатата состојба, но  не е можно без неопходната поддршка од надлежните институции“, изјави градоначалникот Митовски.

  Само за потсетување, по силното невреме во јуни минатата година, Општина Крива Паланка заедно со ЈП Државни патишта и тимовите на инженерскиот вод на АРМ,како и со сите локални служби и расположливи човечки ресурси, успеа навремено да ги санира штетите и да ги врати во првобитна состојба локалните патишта .