×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Планинарски друштва од Куманово, Крива Паланка и Лесковац ќе го развиваат Европскиот пешачки пат

  27.09.2022 19:36 | Жаклина Цветковска

  Планинарски друштва од Североисточниот регион во Македонија и Јабланичко-Пчињскиот регион од Србија покренаа иницијатива за уредување и развивање на Европскиот пешачки пат Португалија - Грција на територијата на двете пограничните држави. 

  Планинарски друштва од Куманово, Крива Паланка и Лесковац ќе го развиваат Европскиот пешачки пат

  Меѓу нив се планинарските друштва „Кукавица“ од Лесковац,, „Козјак“ од Куманово, „Руен“ и „Патник од Крива Паланка, кои потпишаа меморандум за соработка за уредување на оваа европска трансферзала, како и за реализација на заеднички планинарски акции.

  Соработката е остварена во рамките на проектот „Да ги поврземе бисерите“ , што го спроведуваат Град Лесковац, Општина Крива Паланка и Центарот за развој на Јабланичко-Пчињскиот регион, со поддршка на ИПА2 програмата за прекугранична соработка Србија - Македонија.

  „Меморандумот е само почеток на соработката со друштвата од овој дел на Балканот, кој отвора можности за заеднички активности нашите планинарски друштва и за промоција на туризмот. Со вмрежување на друштвата за планинарење и заштита на планината, во координација со националните планинарски федерации би можеле да го продолжиме уредувањето на тој Е7 – европски пешачки пат. Во Србија веќе се уредени одредени делници, а во нашата држава допва треба да ја развиваме трансферзалата“, вели Катица Борисовска, претседател на ПСК„Руен“ од Крива Паланка и лиценциран планинарски водач, по повод Светскиот ден на туризмот, 26
  септември.

  Европскиот пешачки пат во нашата држава влегува преку Прохор Пчињски, а оваа европска трансферзала , покрај поврзување на планинските убавини, вклучува и поврзување на сместувачки капацитети, културно-историски споменици, верски објекти, и слично. Се очекува новите рути ќе придонесат за промоција на туризмот и ќе привлечат бројни странски и домашни туристи.

  Европските пешачки патеки „е-патишта“ се дел од Европската асоцијација на тркачи (ERA), која како мрежна организација работи на промоција на пешачење, планинарење, создавање патеки, размена на знаење преку границите и обезбедување на правата за слободен пристап до природата за пешачите. Преку својата работа ЕРА се грижи и за заштита и развој на европското културно наследство и за зајакнување на меѓусебното разбирање меѓу европските граѓани.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk