×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Показна вежба за справување со физичко и психичко насилство во училиштата

  19.10.2022 13:50 | Жаклина Цветковска

  Со симулација на  физичко и психичко насилство во СОУ „Ѓорче Петров“ и мерки за справување, Локалниот совет за превенција на општина Крива Паланка ја проверуваше ефикасноста и функционалноста на планот за заштита и спасување при вакви случаи.

  Показна вежба за справување со физичко и психичко насилство во училиштата

  Тактичко-показната вежба се реализираше според изработено сценарио и оперативен план за превентивни постапки во случај на насилство, со план за комуникација и координација, план за евакуација и план за симулација на насилство и транспорт на повредените.

  „Учениците од СОУ Ѓорче Петров, професорите и сите останати присутни, имаа несекојдневна можност да присувствуваат на симулацијата и да се запознаат со сите мерки и механизми за превенција и справување со насилството во училиштата“,велат од Локалниот совет за превенција.

  Навиот состав на Локалниот совет за превенција работи активно и за неполн месец од неговото конституирање ова е трета по ред активност.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk