×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Промоција на книгата „Кривопаланечки страоградски песни“

  25.04.2024 09:32 | Жаклина Цветковска

  Во Центарот за култура Крива Паланка, утре во 20 часот ќе биде промовирана книгата „Кривопаланечки староградски песни“ од Филип Додевски.

  Промоција на книгата „Кривопаланечки страоградски песни“

  Авторот е член на КУЗ „Распеани Паланчани, па првото издание на збирката староградски кривопаланечки песни сведочи за негувањето и зачувувањето на градската музичка традиција.

  Во делото се запишани  вкупно 17  песни со текст и нотен запис во кои се опеани личности и настани од кривопаланечката историја, од минатото и од градскиот живот.

  „Одала се је Ленка Стевчова“, „Минеш, минеш“, „Шавр трава, бучемиш“, како и „Блазе тебе малој моме“ за кој е направен видео запис со Александар и Дац, се само дел од запишаните староградските песни познати меѓу кривопаланчани, а кои се пеат со децении.

  Издавач на книгата е Општина Крива Паланка, а освртот  за градската традиција и естетска анализа на песните е на д-р Јордан Михајловски, писател, публицист, хроничар  и член на КУЗ „Распеани Паланчани“.

  Во чест на промоцијата на првата книга за кривопаланечката староградска песна ќе настапат  КУЗ „Распеани Паланчани“ и КУД „8-ми Отомври“ при НУ Центар за култура.

  Овој настан е дел од манифестацијата „Крива Паланка –Град на културата 2024“.