×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Се асфалтира патот до маалото Брадиновци во Младо Нагоричане

  02.03.2021 14:05 | KumanovoNews

  Преку проект на Центарот за развој на Североисточен плански регион, а со средства од Бирото за рамномерен регионален развој, се асфалтира патот до маалото Брдановци во Младо Нагоричане. 

  Се асфалтира патот до маалото Брадиновци во Младо Нагоричане

  „Патот е во должина од 650 метри, во тек се градежни активности на изработка, проширување, тампонирање и асфалтирање на патот. Нашата цел е со асфалтирање на повеќе локални патишта низ општината да придонесеме во подобрување на секојдневниот живот на населението и подобрување на условите за живот во селските средини. Еден од врвните приоритети на локалната самоуправа е поврзување на што поголем број жители на руралните средини со асфалтни патишта, со што значително ќе се подобрат условите за живот во нашата Општина“, изјави градоначалничката Жаклина Јовановска, која направи увид во градежните работи на патот во маало Брадиновци во Младо Нагоричане.

  Младо Нагоричане е населено место со најголема површина и број на жители во Општина Старо Нагоричане.