×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Со реконструкција и проширување на главната улица ќе се решава сообраќајниот метеж во Крива Паланка

  24.10.2023 17:15 | Жаклина Цветковска

  Крива Паланка ќе добие нов модрен лик и зголемена функционалност на  главна градска улица која е најфрекфентната сообраќајница во градот.

  Со реконструкција и проширување на главната улица ќе се решава сообраќајниот метеж во Крива Паланка

  Со инвестиција од 40 милиони денари ќе се реализира проектот „Проширување и рехабилатија на централна градска улица од населбата Единство до Соларски Мост“. Средствата се обезбедени од Светска банка и Министерството за транспорт и врски, а министерот Благој Бочварски и градоначалникот Сашко Митовски веќе  потпишаа меморандум за негово успешно спроведување.

  „Проектот ќе го промени ликот на централното градско подрачје и ќе придонесе за решавање на  проблемот со сообраќајниот метеж. Ќе биде нов урбан проект со кој сите ќе се гордееме“, истакна Митовски.

  Реконструкцијата на главната градска улица е уште еден капитален проект за урбана и модерна општина  за жителите на Крива Паланка.