×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Старо Нагоричане, Крива Паланка и Ранковце ќе го подобруваат буџетирањето со поддршка на УСАИД

  07.04.2022 20:23 | Жаклина Цветковска

  Старо Нагоричане, Крива Паланка и Ранковце се дел од новите 24 партнерски општини вклучени во проектот на УСАИД за зајакнување на капацитетите  и подобрување на даночните системи.

  Старо Нагоричане, Крива Паланка и Ранковце ќе го подобруваат буџетирањето со поддршка на УСАИД

  Градоначалниците на овие три општини од Североисточниот регион, кои присуствуваа на настанот  „Нови партнери за подобро општинско буџетирање“, потпишаа меморандуми за соработка  со УСАИД.

  Во рамките на овој проек т, општините ќе работат на  зајакнување на одржливоста на општинските финансии и капацитет итена даночната администрација , како и на унапредување на процесот на фискална децентрализација, управување и спроведување на јавните средства.

  Целта е да се подобрат способностите за планирање   на локално ниво и да  се зголеми  наплатата на приходите од сопствени извори.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk