×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Вечер на осоговски песни во Крива Паланка

  01.07.2024 14:11 | KumanovoNews

  На летната сцена на Градскиот плоштад во Крива Паланка, вечерва, со почеток од 20,00  часот , ќе се одржи традиционалната манифестација  „Вечер на осоговски песни 2024“.  

  Вечер на осоговски песни во Крива Паланка

  Осоговската вечер е посветена на  староградската музика  што ја негуваат друштвата  од земјата и од странство,  со цел зачувување на традицијата и културното наследство. Ќе бидат изведени автентични песни од повеќе региони, посветени на личности и случувања од градскиот  животот и минатото.

  Годинешни учесници на оваа традиционална манифестација се: Вокалниот  ансамбл „Еделвајс“ - Ќустендил ,  Бугарија, женската пејачка група „Ѓурѓа“ при Центар за култура Делчево,  Градскиот хор од Штип, „Табиет“ од Свети Николе, Кратовските тамбураши, „Распеани паланчани“ и КУД „8-ми Октомври“ при НУ Центар за култура Крива Паланка. 

  Организатор на  „Вечер на Осоговски песни“  е Националната установа Центар за култура од Крива Паланка, со поддршка  на Министерството за култура, а во рамките на „Кривопаланечко културно лето“ и „Крива Паланка-Град на културата 2024“.

  Никола Митовски