×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Во Липково живеат 21.560 Албанци и 33 Македонци

  31.03.2022 07:10 | Сузана Николиќ

  Во Општина Липкови живеат вкупно 22.308 жители, а има 5.412 домаќинства и 7.080 станови.

  Во Липково живеат 21.560 Албанци и 33 Македонци

  Според Државниот завод за статистика, 96,65 се Албанци, 0,15 Македонци, 0,02 Срби и 0,02 Бошњаци. 

  Во бројки 21.560 Албанци - 10.751 мажи и 10.809 жени, 33 Македонци - 19 мажи и 14 жени, 4 Срби - 1 маж и 3 жени, 4 Бошњаци - 1 маж и 3 жени и 1 Турчин - маж.

  Во однос на предходниот попис бројот на население е намален за 5 илјади жители. Тогаш имало 27.058 жители, 5340 домаќинства и 5.790 станови.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk