×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Во Општина Старо Нагоричане нема заболени од коронавирус

  07.04.2020 10:25 | KumanovoNews

   Старо Нагоричане е една од општините на чија територија нема регистрирано случај на заболени од коронавирус.

  Во Општина Старо Нагоричане нема заболени од коронавирус

  Градоначалничката Жаклина Јовановска ги повика жителите да продолжат да бидат одговорни и да се грижат за своето здравје и за здравјето на своите најблиски, но апелира и до жителите на Куманово, кои доаѓаат во своите викенд куќи да се однесуваат совесно и одговорно, за да не дојде до ширење на вирусот.

  - До овој момент на територијата на Општина Старо Нагоричане немаме ниту едно заболено лице од коронавирус, да се погрижиме да остане така и во наредниот период. Ги замолувам сите мои сограѓани и понатаму доследно да ги почитуваат мерките за заштита од вирусот и препораките на Министерството за здравство и одлуките на Владата. Да не излегуваат од дома без потреба. Често да ги мијат рацете и редовно да одржуваат лична хигиена. Ако имаат неодложна потреба да излезат надвор да држат растојание најмалку 2 метри од соговорникот. Истото се однесува и на луѓето од соседните општини кои престојуваат во нашата општина, - порачува Јовановска.

  Таа додава дека Општината ги презела сите активности и формирале кризен штаб кој ги реализира мерките за заштита од коронавирус. Извршена е дезинфекција на улиците во населените места, поделена е заштитна опрема и средства за дезинфекција на вработените во Општината и јавните претпријатија, а се подготвува и хуманитарна помош за ранливите категории на граѓани.

  Во Општината Старо Нагоричане најголем дел од населението се занимава со земјоделство, а Владата одлучи земјоделските лица и фармери кои работат и се движат во атарот на руралните средини и оние кои одгледуваат раноградинарски култури и имаат неодложни активности за одгледување на истите во овој период, млеко производителите, како и другите лица и институции претходно опфатени во исклучоците за овие мерки и забрани, се ослободуваат од продолжениот полицискиот час со посебно одобрение.