Во Североистокот казнeти 27 лица за непочитување на полициски час, 321 за неносење маска

26.04.2021 20:35 | KumanovoNews

Вкупно 321 лице од општините во Североисточниот регион, е казнетo за време на викенд, затоа што направиле прекршок за неносење на заштитна маска на јавно место.

Во Североистокот казнeти 27 лица за непочитување на полициски час, 321 за неносење маска

„Според статистиката на МВР за периодот (24.04/26.04.2021), по однос на Уредбата за задолжително носење заштита на лицето, евидентирано е дека на ниво на Секторот за внатрешни работи Куманово 321 лице не ја почитувалe. Од нив во Куманово 215, во Крива Паланка 70 и во Кратово 36. За сите ќе следуваат соодветни мерки“, соопштува МВР.

Во текот на истиот период 27 лица не ја почитувале забраната за движење.

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk