×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Денеска не очекува нов дуел на Куманово и Академија ФМП

  01.11.2021 08:50 | Стефан Николиќ

  По повеќе од две недели од домашното дерби во БИБЛ, екипите на КК Куманово и Навико Академија ФМП денеска повторно ќе ги одмерат силите но овој пат во рамките од домашното првенство. 

  Денеска не очекува нов дуел на Куманово и Академија ФМП Фото: www.facebook.com/kumanovokk/

  Предходниот натпревар беше цврст, неизвесен, одигран на мал број на поени и дефинитивно потсети на некои класични кошаркарски натпревари од деведесетите. Во тој дуел гостите од Кисела Вода беа поумешни во завршницата и на крај ја однесоа победата.


  По тој натпревар за Куманово следуваше релативно тежок распоред во кој не забележаа победа, а одиграа натпревари против ТФТ Баскет и МЗТ Скопје. Академија ФМП доби засилување во американецот Бре Ајви и во домашното првество забележа две победи против Кожув и Еуро Никел. 


  Во БИБЛ лигата двата тима беа поразени од Хапоел Галил од Израел. 


  Куманово со скор од една победа и три порази се наоѓа на единаесетата позиција на табелата, додека ФМП се осми со две победи и два пораза. 


  Натпреварот се игра во салата на училиштето Перо Наков со почеток во 19 часот, а директен пренос од натпреварот може да се погледне на следниот стрим.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk