×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Ѓорѓиевски прва жртва на лошата ситуација во КК Куманово 

  16.11.2021 08:33 | Стефан Николиќ

  Лошите резултати на теренот и нестабилната финансиска ситуација ја дадоа првата жртва во КК Куманово. Управата започна да ги решава проблемите го смена на Игор Ѓорѓиевски од тренерската позиција, и на негово место се враќа Владимир Мирковски.

  Ѓорѓиевски прва жртва на лошата ситуација во КК Куманово  Фото: www.fiba.basketball/europecup

  Мирковски беше тренер на Куманово минатата сезона каде што по половина сезона ја напушти тренерската функција поради лоша серија. Тогаш на негово место дојде Ѓорѓиевски, кој имаше одлична завршница на сезоната и имаше реални шанси да дојде до полуфинале во домашното првенство. 

  КК Куманово имаше еуфорична најава на новата сезона, за да сега се соочува со проблеми како неплатена котизација во БИБЛ лигата и суспензија од истата, нерешен статус со Роберт Луис, Петар Николиќ и Ѓорѓе Каплановиќ го напуштија клубот и според неофицијални информации сеуште не се исплатени примањата од почетокот на оваа сезона. 

  Тимот на КК Куманово се наоѓа на десеттата позиција на табелата со една победа и шест порази.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk