03. 11. 2018 13:10

Куманово извојуваше победа против Вардар

Куманово извојуваше победа против Вардар

Ракометарките на Куманово во тежок и неизвесен меч забележаа битна победа против тимот на Вардар со резултат 29-27.

Предноста на домашен терен му создаде блага фаворитска улога на Куманово, и сите очекуваа да падне тимот на Вардар, што очигледно внесе мала нервоза во домашниот состав. Првото полувреме беше рамноправно а гостите од Скопје замина со гол предност. После паузата од полувреме Куманово ја подигна одбраната на повисоко ниво ја вратија предноста по што се очекуваше и поголема резултатска предност на Куманово.

Вардар беше без идеја, но во нивното консолидирање голема улога имаше судиското дуо кое дозволуваше нападот на скопјанки да трае бескрајно долго. Куманово не успеа да го прекрши натпреварот, настапи нова нервоза во тимот што резултираше со губење на предноста од неколку гола.

Сепак во последните две минути Куманово одигра одлична одбрана и со головите на Трајковиќ и Дабевска Куманово го постави конечниот резултат од 29-27 со што Куманово ја забележа осмата победа во сезоната и моментално е на првата позиција на табелата.

Мила Трајковиќ постигна 7 гола, Сања Дабевка го заврши натпреварот со 6 гола, Александра Боризовска и Ана Шарановиќ постигнаа по 4 гола.

За тимот на Вардар, Ивона Трпевска постигна 6 гола.

Куманово со 25 бода е прв на табелата а зад него е Металург со 24 гола и натпрвар помалку.

Следниот натпревар Куманово го игра против Гевгелија на гостински терен.

Куманово извојуваше победа против Вардар

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk