×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Куманово во „шпански“ термин го започнува домашното првенство

  07.10.2022 10:54 | Стефан Николиќ

  Кошаркарите на Куманово во недела го започнуваат домашното првенство, а противник ќе биде дебитантот Чаир 2030.

  Куманово во „шпански“ термин го започнува домашното првенство

  Минатата сезона беше сезона за заборав за кошаркарскиот состав. Втор пат во новата историја тимот играше плеј-аут, прв тренер беше Игор Ѓорѓиевски кој потоа беше сменет со Владимир Мирковски. Оваа сезона двајцата заедно ќе го водат тимот со тоа што Мирковски е на позицијата прв тренер а Ѓорѓиевски ќе е помошник.

  Марјан Јаневски е најголемото домашно засилување, и по неколку сезони пауза поранешниот репрезентативец се враќа во Куманово каде што во својата кариера ги пружаше најдобрите парити. Од домашните играчи, тука се Ненад Зивчевиќ, Даниел Нацевски, а од кумановските кошаркари во составот регистрирани се Ѓорѓи Георгиевски, Лука Димитриевски, Милош Јовановиќ, Јован Стошиќ и Богдан Стошиќ. 
  Странскиот колектив оваа сезона ќе го сочинуваат Душан Јузбашиќ кои играа и минатата сезона за Куманово. Првиот кинески кошаркар во нашето првенство Кикаи Сун, американецот Метју Кели, босанско-херцеговачкиот младински репрезентативец Амар Мехиќ и словенецот Јан Ризман го комплетираат странскиот колектив кој ќе започне оваа сезона во КК Куманово.

  Првиот натпревар се игра во недела, во термин кој е посвојствен за шпанската „Ендеса“ кошаркарка лига отколку за прволигашката кошарка. Натпреварот започнува во 14:00 во салата на економското училиште, а противник ќе биде тимот на Чаир 2030. 

  „Спремни“ - стои на заедничкото селфи на кошаркарите на официјалниот профил на КК Куманово.