17. 12. 2018 14:32

Куманово загуби од Блокотехна

Куманово загуби од Блокотехна

Кошаркарите на Куманово загубија на гостувањето во Гевгелија од тимот на Блокотехна со резултат 81-69.

Конечниот резултат не е вистинска слика за текот на натпреварот, па неможеме да кажеме дека Куманово е декласиран на овој натпревар. Блокотехна првата двоцифрена предност ја стекна во првата четвртина но до крајот на периодот па дури и успеа да поведе. Вториот период гевгеличани прават нова предност од 8 поени разлика која Куманово ја топи пред крајот на полувреме. Во третиот период Куманово води со четири поени предност но Блокотехна се враќа во натпреварот и во четвриот период го крши отпорот на Куманово па поставува максимални 12 поени разлика.

Данило Мијатовиќ со 18 поени е најефикасен поединец на мечот, а за Куманово Мирко Ковач и Бане Ѓекиќ постигнаа по 17 поени.

Последниот натпревар од оваа календарска година Куманово го игра овој викенд на домашен терен против тимот на Шкупи.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk