×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Кумановски атлетичари освоија 8 медали на Државно сениорско првенство во Охрид

  11.09.2020 10:52 | KumanovoNews

  На Државното сениорско првенство во атлетика, кое минатиот викенд се одржа во Охрид, атлетичарите на Атлетскиот клуб Куманово постигнаа извонредни резултати, со освоени 5 златни, две сребрени и една бронзена медала.

  Кумановски атлетичари освоија 8 медали на Државно сениорско првенство во Охрид

  Најдобри на натпреварувањето беа и со златни мeдали се закитија: Матеја Ефремовска во скок во далечина и фрлање диск, Дијана Вукановиќ на 400 метри, Марјан Нојковски во фрлање на ѓуле и Марија Дувлис на 100 метри пречки. Втори места освоија: Гилман Јунузи на 800 метри и Дијана Вукановиќ во својот втор настап на 400 метри пречки, додека Марија Дувлис заврши трета во скок во далечина.

  „Имавме одличен настап како и предходните државни првенства за младинци и помлади младинци, но ова е најважното и најзначајното првенство, бидејќи е сениорско“, - изјави тренерот Филип Колевски.

  Првенството беше во организација на Атлетската федерација на Македонија.

  Овој викенд Дијана Вукановиќ ќе настапи на Балканското првенство за младинци под 20 години во Истанбул, Турција.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk