×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Околу 30 допинг случаи откриени пред Зимските олимписки игри

  12.02.2010 13:33 | KumanovoNews

  Светската анти-допинг агенција (ВАДА) потврди дека повеќе од 30 спортисти се спречени да учествуваат на зимските олимписки игри во Ванкувер бидејќи паднале на допинг тест.

  Околу 30 допинг случаи откриени пред Зимските олимписки игри

  Председателот на ВАДА Џон Фахи не сакал да ги открие имињата на спортистите кои користеле допинг и додал дека националните совети ги решаваат овие случаи. Тој им  порачал на учесниците кои користат недозволени средства  дека ова е најсовршениот тест до сега и дека неможат да го излажат.

  Фахи нагласил дека околу 70 спортисти се спречени да се натпреваруваат во Олимписките игри во Пекинг.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk