500x100-1
29. 08. 2010 15:04

Пораз на Шпанија, Србија убедлива, денеска второ коло

Пораз на Шпанија, Србија убедлива, денеска второ коло

Бранителот на светскиот трон Шпанија, со пораз ја започна настапот на Светското првенство во Турција. И покрај водството од 18:9 во првата четвртина, французите не се одкажаа и на крајот издвојуваа победа од 72:66. Најефикасен беже Желабал со 16, Батум со 14, а кај шпанците Наваро со 17 поени.

Кошаркарите на Србија ја декласираа Ангола во првиот меч со педесет поени разлика, 94:44. Десеторката на Србија беше убедлива во текот на целиот меч и не дозволи осцилации во играта. Карактеристично беше што настапија сите 10 играчи, со минутажа помеѓу 16 и 22 минути, па остварија 49 скокови и 26 асистенции. Најефкиасен беше Рашиќ со 22 поени, и 6-7 шут за 3 поени. Сепак вистинскиот тест за оваа репрезентација ќе биде денешниот дуел со Германија.

Во останатите дуели, САД ја победи Хрватска со 106:78, Словенија беше поуспешна од Тунис до 80:56, Бразил го совлада Иран со 81:65, Нов Зеланд - Литванија 79:92, Либан - Канада 81:71, Австралија - Јордан 76:75, Германија - Аргентина 74:78, Грција - Кина 89:81, Русија - Порторико 75:66, Брегот на Слонова Коска - Турција 47:86.

Денеска на програмата од 15:30 играат Литванија - Канада, Кина - БСК, Словенија - САД, Јордан - Ангола, од 17:30 Порторико - Грција, Либан - Франција, од 18:00 Хрватска - Иран, Германија - Србија, од 20:00 Турција - Русија, Шпанија - Нов Зеланд, и од 20:30 Бразил - Тунис, Аргентина - Австралија.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk