×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Повторно со идеја за регионална лига

  18.02.2010 15:08 | KumanovoNews

  Претседателот на Фудбалскиот сојуз на Словенија Иван Симиќ би сакал следната година да биде организиран турнир кој би бил регионална лига на клубовите од поранешна СФРЈ, но со таа идеја воопшто не се сложуваат навивачите на загрепскиот Динамо.

  Повторно со идеја за регионална лига

  Би можеле следната година кога ке нема Светско или Европско првенство да организираме „Турнир на прваците“. Во него би играле шампионите на екс ју земјите, и секако сите кои сакаат да играат во регионалната лига - изјавува Симиќ.

  На самата помисла за регионална лига, остро реагираат навивачите на Динамо Загребкои во своето соопштение истакнуваат дека никогаш нема да подржат тавко натпреварување.

  Здружението на навивачи на Динамо сака да порача дека никогаш нема да подржи ниту еден облик на натпреварување како регионална лига во кој ќе настапуваат екипи од Србија, Црна Гора и Република Српска. Ова секако не се однесува на Лигата на шампионите и Лига Европа. Здружението на навивачите на Динамо и сите негови членови со сите средства ќе се борат против такви натпревари и настапи на ФК Динамо во нив - стои во соопштението на „Бед Блу Бојс“ на нивната официјална интернет страна.

  2008 - 2023 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk