23. 12. 2009 12:49

Роналдо до најубав гол годинава

Роналдо до најубав гол годинава

Голот на Кристијан Роналдо што во дресот на Манчестер-јунајтед го постигна против Порто, е прогласен за најубав во 2009  на церемонијата на ФИФА.

Роналдо благодарение на фантастичниот гол во четвртфиналето на Лигата на шампиони ја доби наградата на ФИФА „Ференц Пушкин“, која е воведена од оваа година.

На новата звезда на Реал Мадрид, наградата му ја врачи славниот фудбалер Жорж Веа и вдовицата на унгарскиот напаѓач Елизабет Пускаш.

Роналдо до најубав гол годинава

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk