×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Куманово загуби од Сванс Гмунден и го заврши настапот во ФИБА Европа Купот

  29.09.2021 08:04 | Стефан Николиќ

  Кошаркарите на Куманово не успејаа да се пласираат во следната фаза од ФИБА Европа Купот и загубија од австрискиот шампион Сванс Гмунден со резултат 60:83. 

  Куманово загуби од Сванс Гмунден и го заврши настапот во ФИБА Европа Купот Фото: www.fiba.basketball/europecup

  Кумановчани имаа лошо отварање на мечот, не успејаа да направат изненадување кое ќе ги врати резултатски во игра, па австрискиот тим речиси рутинирано го одигра натпреварот и се пласираше во наредната фаза. Уште во првиот период Куманово имаше двоцифрена негатива, а по паузата од полувреме брзо стигна и до дваесет поени. Куманово немаше разиграни играчи во овој меч, а американците Џонатан Холмс со 16 поени и Калб Јосеф со 13 поени беа најефикасни поединци во редовите на Куманово и единствени со двоцифрен број на поени. 


  За тимот на Сванс Гмунден, Бранден Ли Огбурнс постигна 17 поени, а Тони Блазан го заврши мечот со 15 поени.


  После овој пораз, Куманово останува на интернационална сцена, играјќи во БИБЛ лигата, а овој викенд започнува и домашното првенство, каде што во првиот натпревар ќе играат против дебитантот во прва лига, Ангели од Скопје.