13. 09. 2019 13:03

ЖРК Куманово пред историски викенд против Славија Прага

ЖРК Куманово пред историски викенд против Славија Прага

Во Спортстата сала на Куманово, во сабота и недела во 18.30 часот, ќе се одржи првото коло од ЕКФ купот, на кој кумановските ракометарки ќе играат против екипата на Славија Прага од Чешка.

Доколку, ЖРК Куманово успее да ја победи екипатана Славија Прага, во второто колко од ЕКФ Купот ќе се сретне со екипата на Одезе од Данска, која оваа сезона амбициозно претендира за освојувањена ЕКФ купот. Нашиот клуб значително се засили ова лето во играчкиоти стручниот кадар и амбициозно влегуваатво ова натпреварување. Нашиот клуб и Општина Куманово го дадоа својот максимум за подигање на нивото на спортоти ракометот во Куманово, да дадеме поддршка и да бидеме ветер во грб наовој амбициозен ракометен проект“, - велат од клубот на ЖРК Куманово.

Како тест за подготовките за ЕКФ купот, ЖРК Куманово играше пер контролни натпревари.

Во контолните натпревари, ги победија домаќините на ЖРК Топличанин со 35-26,домаќините ЖРК Зајечар со 32:28, и исто така на домашен терен на вториот контролен натпревар го победија грчкиот Паок со 27:24.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk