32-годишно лице меѓу тројцата починати од коронавирус во Куманово

07.04.2021 - 23:14

Три лица од Куманово ја изгубија битката со коронавирус во изминатите 24 часа. Станува збор за едно лице од 32 години и двајца на 52-годишна возраст, соопшти Министерството за здравство.

32-годишно лице меѓу тројцата починати од коронавирус во Куманово

Починати се вкупно 51 лице: 20 од Скопје (87, 81, 80, 80, 79, 79, 76, 73, 71, 69, 68, 68, 62, 62, 60, 56, 55, 53, 51, 47), по 5 починати пациенти од Прилеп (84, 82, 77, 72, 72) и Струмица (84, 81, 77, 76, 70), по 3 починати пациенти од Куманово (52, 52, 32) и Кочани (63, 61, 46), по 2 починати пациенти од Тетово (69 и 55), Гостивар (83, 57), Кавадарци (77 и 74) и Охрид (77 и 66), и по 1 починат пациент од Битола (73), Неготино (68), Гевгелија (76), Радовиш (77), Делчево (79), Виница (74) и Валандово (58). Пеесет пациенти се починати во болнички услови, а еден пациент е починат дома.

Во последните 24 часа регистрирани се 1.302 нови случаи на ковид-19, а направени се 4.438 тестирања.

Новозаболени се регистрирани во: Скопје – 523, Битола – 119, Куманово – 87, Прилеп – 55, Охрид – 54, Тетово – 51, Велес – 47, Гостивар – 38, Штип- 34, Кочани – 31, Кавадарци – 30, Берово – 27, Струмица и Кичево по – 25, Гевгелија – 24, Струга – 22, Неготино – 17, Ресен -14, Дебар – 11, Свети Николе и Радовиш по -10, Пробиштип – 8, Крива Паланка и Валандово по – 7, Делчево и Виница по – 5, Македонски Брод – 4, Демир Хисар – 3, Крушево, Богданци, Демир Капија и Дојран по – 2, Кратово – 1.

Регистрирани се 626 оздравени пациенти од: Скопје – 312, Прилеп – 77, Велес – 33, Куманово – 31, Гостивар – 26, Битола – 22, Кавадарци – 19, Тетово – 18, Штип – 15, Неготино и Гевгелија по – 12, Кочани – 9, Струмиица – 7, Крива Паланка, Радовиш, Пробиштип и Демир Капија по – 4, Богданци – 3, Кичево, Свети Николе, Берово, Крушево и Демир Хисар по – 2, Делчево, Ресен, Виница и Кратово по – 1.

Досега во земјата се направени вкупно 651.997 тестирања на ковид-19.

Вкупно ковид дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата се 137.728, оздравени се е 111.765, а активни случаи се 21.891.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 61556, активни 10838

Прилеп 7399, активни 1055

Куманово 7351, активни 1150.


2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk