Бензините поскапи за еден денар, дизелот за половина денар

22.02.2021 - 15:00

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) ги објави новите цени кои од ноќеска ќе се применуваат.

Бензините поскапи за еден денар, дизелот за половина денар

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 1,00 денар по литар, па ќе изнесуваат 64,50 денари по литар за 95 октани, а 66,00 денари по литар за повисоките 98 октани.

Дизел горивото и Екстра лесното масло за домаќинство се зголемуваат за 0,50 односно половина денар, па новата цена достигна 55,00 денари по литар за (Д-Е V), односно 44,00 денари по литар за (ЕЛ-1).

Новата цена на мазутот изнесува 34,759 денари по килограм.


2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk