×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Библиотеката со современ простор за работа

  10.02.2010 16:44 | KumanovoNews

  Во библиотеката „Тане Георгиевски“ денеска беа свечено предадени во употреба реновираните простории.Проектот кој траеше неколку месеци обезбеди читателите и вработените да добијат функционален и убаво уреден простор.

  Библиотеката со современ простор за работа

  Направена е целосна реконструкцијата на холот, просторот каде се издаваат книгите, сменета е столаријата и електричната инсталација, направена е вентилација, компјутерско вмрежување и други зафати кои ќе овозможат пооптимални услови за користење, чување и заштита на библиотечниот фонд - рече директорката Нада Иванова.

  Проектот чини 2 милиони и 700 илјади денари, сретства обезбедени од локалната самоуправа и блок-дотации што библиотеката ги добива од буџетот на државата .

  Ова е добар показател дека децентрализацијата ги дава првите резултати и во изминатите неколку години со менеџерскиот тим успеавме библиотеката да ја модернизираме со сите услови за современа позајмување на книгите - рече градоначалникот Зоран Дамјановски.

  На отварањето на библиотеката не присуствуваше ни еден претставник на Министерството за култура, ниту пак од опозицијата во градот.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk