×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Богослужби за Велигденските празници

  02.04.2010 11:40 | KumanovoNews

   По повод Христовото воскресение во двата Градски храма ќе се одржат свечени богослужби.

  Богослужби за Велигденските празници

   Црковните настојателства соопштуваат дека на Велики петок ќе се служи вечерно Богослужение со изнесување на Св.Плаштаница што ќе започне во 15 часот. Бдение со Погребението на Господ Исус Христос ќе започне бечерва во 19 часот.

  Утре, Велика сабота ќе се одржи Света Литургија на Св.Василиј Велики со почеток во 8 часот.

  Прв ден Велигден  (Воскресение Христово)  

  На полноќ ќе се одржи воскресна Литургија на Св.Јован Златоуст,а  Светата Боженствена Литургија на Св.Јован Златоуст е закажана за во 7 часот наутро.

  Втор ден Велигден

  Светата Божествена Литургија на Св.Јован Златоуст ќе ја чиноначалствува Митрополот Господин Господин Кирил, со почеток во 8.30 минути.

  Трет ден Велигден

  Во 7 часот ќе се одржи Света боженствена литургија на Св.Јован Златоуст.

  Од црковните настојателства при двете градски цркви од Куманово им го черститаат Велигден на сите православни верници и ги повикуваат да присуствуваат на прославата на големиот празник. Посебно ги повикуваат граѓаните на полноќната литургија за да се прослави Воскресението Христово!

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk