×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Даруваа крв младите на ВМРО-ДПМНЕ

  07.04.2012 14:06 | KumanovoNews

   Членови на Унијата на млади сила на ВМРО-ДПМНЕ, денеска учествуваа на крводарителска акција што ја организираа по повод Светскиот ден на здравјето, во соработка со Заводот за трансфузиологија и Црвениот крст.

  Даруваа крв младите на ВМРО-ДПМНЕ

  Во акцијата учествуваа педесетина млади луѓе, кои ја покажаа својата хуманост на дело.

  Во оваа хуманитарна акција, својата хуманост ја покажаа претежно млади луѓе од нашиот град, кои со својата донаторска и херојска способност да спаст нечиј живот. Насловот на оваа хуманитарна акција е „Донаторот е херој„, кој е и официјален слоган на Светската здравствена организација. Ако крводарителството е најхуманата, најсолидната и доброволна активност, тогаш апелираме до сите граѓани да ја покажат својата доблест и да им помогнеме на тие на кои им е неопходна крвта- изјави Срѓан Ивановски, претседател на УМС.