×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  Штрајкува само дел од јавниот сектор во Куманово, зголемена платата во „Чистота и зеленило“

  23.06.2022 22:08 | Сузана Николиќ

  Само дел од вработените во јавниот сектор во Куманово го подржаа штрајкот на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ), со кој се бара линеарно покачување на платите за по 2.806 денари и утврдување на регрес од 30 до 100 проценти од просечната плата.

  Штрајкува само дел од јавниот сектор во Куманово, зголемена платата во „Чистота и зеленило“

  Претседателот на Регионалниот синдикат Миле Спасовски, вели дека се штрајкува во јавните претпријатија „Чистота и Зеленило“, „Пазаришта“, во Општата болница, додека вработените во Општината и во Катастарот не штрајкуваат.   

  „Штрајкот во Куманово се спроведува делумно. Од мојата посета на јавните претпријатија имаше дел каде што штрајкуваа, а дел каде вработените си ги извршуваа своите работни задачи. Од локалните, ЈП „Чистота и зеленило“ успеа со работодавачот да се договори и да потпише спогодба за зголемување на платите за 2806 денари. Тие нема да штрајкуваат затоа што им се исполнети условите од Колективниот договор“, изјави Спасовски.

  Во „Чистота и Зеленило“ работат 274 вработени, од кои 70 отсто се општи работници кои веќе имаат зголемување на минимална плата. Покачувањето од 2806 денари се однесува за останатите 30 отсто вработени во администрацијата. Одлуката на управниот одбор мора да помине на Советот на Општината.

  Штрајкот во јавниот сектор официјално започна вчера со неизвршување на работните задачи на работните места од страна на вработените, а според најавите, додека трае штрајкот предвидено е само десет отсто од нив да работат онаму каде што е потребно.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk