500x100-1
24. 05. 2019 12:21

Денеска е Денот на сесловенските просветители

Денеска е Денот на сесловенските просветители

Македонија денеска го слави Денот на се словенските просветители солунските браќа Кирил и Методиј.

 Тие се основоположниците на словенската писменост и литература и се заслужни за културниот развој на сите словенски народи.

По повод денот на Свети Кирил и Методиј, денеска во Владата и во Националната филхармонија ќе се одржи свеченост. На свеченоста е најавено да се обрати и премиерот Зоран Заев.


2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk