×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Дизелот поевтинува, бензините со иста цена

  15.09.2022 15:01 | Сузана Николиќ

  Малопродажната цена на дизел горивото од вечерва по полноќ се намалува за 2 денари по литар, додека цените на бензините нема да се менуваат, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

   

  Дизелот поевтинува, бензините со иста цена

  Максималните цени на нафтените деривати веднаш по полноќ ќе изнесуваат:

  Моторен бензин Еуросупер БС - 95 84,50 (денари/литар)
  Моторен бензин Еуросупер БС - 98 87,00 (денари/литар)
  Дизел гориво Еуродизел БС (Д-Е V) 95,00 (денари/литар)
  Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 93,50 (денари/литар)
  Мазут М-1 НС 51,473 (денари/килограм)

  Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување во просек: кај бензините за 1,341%, кај дизелот намалување за 1,779%, кај екстра лесното масло намалување за 1,389% и кај мазутот намалување за 1,067%, велат од Комисијата.

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk