20. 11. 2020 21:16

Еден починат, 34 новозаразени и 49 оздравени од коронавирус во Куманово

Еден починат, 34 новозаразени и 49 оздравени од коронавирус во Куманово

Во последните 24 часа регистрирани се 1237 нови случаи, направени се 3200 тестирања, а 39 лица починаа  по компликации од ковид-19, соопшти Министерството за здравство.

Во Скопје се регистрирани 506 нови случаи, Куманово-34, Штип-55, Прилеп-91, Тетово-51, Струга-31, Велес-67, Битола-30, Охрид-26, Кавадарци-31, Гостивар-75, Гевгелија-23, Струмица-38, Крива Паланка-8, Радовиш-11, Крушево-12, Кочани-15, Пробиштип-3, Демир Хисар-7, Македонски Брод-4, Берово-1, Валандово-6, Виница-3, Делчево-2, Кратово-5, Свети Николе-24, Кичево-36, Ресен-13, Неготино-29.

Починаа десет пациенти од Скопје (73, 84, 63, 61, 83, 38, 77, 76, 62 и 76), еден од Куманово (76), еден од Штип (51), тројца пациенти од Прилеп (71, 57 и 56), еден од Тетово (65), шест од Велес (76, 59, 81, 63, 81 и 85), пет од Битола (68, 65, 44, 76 и 69), двајца од Охрид (54 и 63), шест пациенти од Струмица (72, 85, 71, 54, 77 и 71), еден од Крушево (44), еден од Кочани (67), еден од Кичево (67) и еден пациент од Неготино (67). Од нив еден е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Институтот за јавно здравје регистрира 748 оздравени пациенти од: Скопје-284, Куманово-49, Штип-32, Прилеп-61, Тетово-69, Струга-5, Велес-51, Битола-28, Охрид-13, Кавадарци-14, Гостивар-35, Гевгелија-12, Струмица-25, Крива Паланка-7, Радовиш-8, Крушево-1, Кочани-15, Пробиштип-8, Демир Хисар-1, Македонски Брод-3, Берово-4, Валандово-3, Делчево-5, Свети Николе-8, Кичево-1, Ресен-1, Неготино-5.

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, кои се лекуваат на инфективните одделенија во Скопје и во болниците низ земјава е 1.285 и има околку 120 празни болнички кревети во ковид-центрите.

Вкупно ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата се 52.449, оздравеа 30.952, починаа 1.462, а активни се 20.035.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk