03. 12. 2020 19:42

Еден починат, 52 новозаболени и 49 оздравени од коронавирус во Куманово

Еден починат, 52 новозаболени и 49 оздравени од коронавирус во Куманово

 Во последните 24 часа регистрирани се 1342 нови случаи на ковид-19, а направени се 3399 тестирања.

По градови во: -Скопје 479, -Прилеп 84,-Битола 83, -Гостивар 63, -Тетово 58, -Куманово и Струга 52, -Дебар 20, -Крива Паланка 12, -Штип 45, -Кратово 7 и др.

Починати се 22 лица, седум пациенти од Скопје (70, 61, 73, 81, 62, 65 и 69), еден од Куманово (79), двајца од Штип (81 и 78), четири пациенти од Прилеп (84, 68, 69 и 79), еден од Струга (77), двајца од Велес (72 и 73), еден од Охрид (87), еден од Гостивар (71), еден од Струмица (67), еден од Крушево (71) и еден пациент од Берово (86).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 679 оздравени пациенти од:-Скопје 266, -Куманово 49, -Штип 30, -Крива Паланка 3, -Кратово 8 и др.

Досега во земјата се направени вкупно 341.261 тестирања на ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 65231, бројката на оздравени пациенти е 41656, на починати е 1847, а бројот на активни случаи изнесува 21728.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk