22. 07. 2019 12:21

Горивата поевтинуваат

Горивата поевтинуваат

 Регулаторната комисија за енергетика одлучи од ноќеска на полноќ бензините да поевтинат за еден денар, додека дизелот ќе се намали за половина денар.

Еуросупер БС – 95 ќе се продава за 69,5 денари за еден литар, додека Еуросупер БС – 98 за 71,5 денар за литар.

Еден литар дизел Еуродизел (Д-Е V) ќе чини 61,5 денари.

РКЕ ја донесе одлуката врз основа на цените на нафтените деривати на светскиот пазар и курсот на денарот во однос на доларот.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk