×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Изложба на дела од кован бакар на Мирослав Поповски- Вински во Куманово

  03.04.2024 10:16 | Оливера Пешевска

  Во Центарот за култура во Куманово утре /4 април/ во 19.30 часот ќе биде отворена изложбата на дела од кован бакар од авторот Мирослав Поповски – Вински. Посетителите ќе видат четириесетина дела работени во последните неколку години.

  Изложба на дела од кован бакар на Мирослав Поповски- Вински во Куманово

  Мирослав Поповски – Вински (65) од Куманово, со техниката кован бакар се занимава повеќе од 30 години. Оваа изложба му е второ самостојно претставување пред кумановската публика.

  „Во делата кои ќе бидат изложени посебно импресионира степенот на цртачката изведба, приказот на драпериите, комплексните композиции со ликови и орнаменти, симулација на волумен и слични детали прецизно изведени во оваа не баш лесна техника за работа. И ако поривот бара креативните енергии да се материјализираат во дела коишто остваруваат универзална комуникација, тогаш најновиот опус на авторот во целост ја реализира замислената мисија“, истакнува во најавата Роберт Цветковски, стручен соработник за визуелни уметности.

  Поповски успеал да создаде еден свој препознатлив визуелен приказ којшто се базира на фигурација и орнаментика изведена во плиток бакарен релјеф, техника многу ретка на овие простори. Во содржинска смисла, тематски е врзан со христијанската иконографија во еден поширок временски дијапазон: тука се вклучени и библиските сцени, Христос, Богородица, светите лица од постар и понов датум – апостоли, свети војници, архиереи, свети лекари, монаси, пророци и други, во целосна согласност со канонските правила.

  Изложбата во Куманово ќе биде поставена до 17.април 2024.