×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Изложба на фотографии на Марјан Шалајко во Уметничката галерија во Куманово

  04.03.2024 12:40 | Оливера Пешевска

  Во Уметничката галерија во Куманово, утре со почеток во 19.30 часот, ќе биде отворена изложбата на фото - графики „Заборавени“ на Марјан Шалајко Јаневски. Публиката ќе види 30 фотографии, направени локално, во родниот град на авторот.

  Изложба на фотографии на Марјан Шалајко во Уметничката галерија во Куманово

  „Фотографирани се стари и напуштени објекти во градот, заборавени и запоставени од луѓето, па од таму и името на изложбата. Графиките раскажуваат како природата ги превзема и создава уметнички дела. Со фотографија се занимавам од 1982 година, кога на 19 години го добив својот прв, професионален апарат од Германија. Од тогаш најприродно се чувствувам зад објективот“, истакна Јаневски.

  Ова е петта самостојна изложба на авторот кој има над 40-годишно искуство и безброј фотографии, што документарни, што уметнички во својата архива. 

  Јаневски е долгогодишен член на Фото кино клубот „Козјак“ од Куманово. Прва своја самостојна изложба ја одржал уште во 1997 година.