×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • „Јас имам талент„ за основците во Куманово

  24.05.2010 07:56 | KumanovoNews

   Над 300 ученици од кумановските основни училишта вчера зедоа учество во манифестацијата „Јас имам талент„ што ја организираше ОУ „Крсте Мисирков„ од Куманово. Младите имаа можност да го покажат својот талент во пеење, рецитирање, глума и танцување.

  „Јас имам талент„ за основците во Куманово

   Оваа манифестација ја организираме по прв пат ,а целата ни е преку неа учениците да се ослободат од стравот од јавен настап. Сите оние кои се пријавија, имаат можност да се изразат и наше задоволство изненадени сме од одзивот. Седумдесет проценти од денешните натпреварувачи ќе заминат во вториот круг, кој ќе се одржи идната сабота, а најдобрите во третиот финален круг. За победниците се предвидени пригодни награди - изјави Стојанка Дудучки, професорка по македонски јазик во ОУ „Крсте Мисирков„.

     Изведбите на учесниците ги оценува стручно жири составено од професори по музика, уметност и јазик. Во Младинскиот културен центар „Козјак„ манифестацијата привлече голем број посетители.