×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Ќе се гради брза пруга Скопје – Ниш - Белград

  17.11.2023 13:55 | Сузана Николиќ

  Премиерот Димитар Ковачевски потпиша во Белград меморандум за изградба брза железничка пруга Скопје–Ниш-Белград која натаму оди до Будимпешта.

  Ќе се гради брза пруга Скопје – Ниш - Белград

  „Конкретно зборуваме за делницата Скопје-Ниш-Белград и секако за кракот кој во Скопје ќе се поврзе со Меѓународниот аеродром во Скопје. Се работи за пруга која што треба да се изгради во должина од околу 50 километри на територијата на Македонија во првата фаза, а интенцијата е коридорот 10 комплетно да биде изграден со нова пруга која што ќе биде од Скопје до Солун потоа од Солун до Пиреа и Атина. Комерцијалната брзина на оваа пруга ќе биде најмалку 160 km/h, инаку веќе Министерството за транспорт и врски на Србија разговара и за зголемување на оваа брзина преку документација која се прави во Србија за патничките возови што ќе овозможи навистина брз проток она што на Балканот не сме го имале, а што сме го гледале во земјите од Западна Европа“, кажа премиерот Ковачевски.

  Во следните две недели, Владите ќе формираат работна група која ќе изготви план со активности со динамика на реализација на овој проект.