×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Кривични пријави за бесправна градба и злоупотреба на служба, поднесе одделението за економски криминал

  17.11.2023 12:37 | Сузана Николиќ

  Отсекот за економски криминал при СВР Куманово поднесе кривична пријава против 72-годишен кумановец, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „бесправно градење“ и против друго лице од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“. 

  Кривични пријави за бесправна градба и злоупотреба на служба, поднесе одделението за економски криминал

  „Пријавената согласно постапката за инспекциски надзор, наместо да донесе решение за отстранување на објект кој бил во фаза на изградба за која инвеститорот немал соодветна документација, таа го задолжила инвеститорот да достави извештај за технички преглед од надзорен инженер за поставување на фотонапонска електроцентрала, што е спротивно на Закон за изменување и дополнување на Законот за градење, кој предвидува поставување на фотонапонски електроцентрали на веќе изградени градби од Г2 категорија“, соопшти Кумановската полиција.