×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Flex Credit

  КУД „Панче Пешев“ гостуваше на фестивалот „Пеце Атанасовски“ во Прилеп

  02.07.2022 16:05 | KumanovoNews

   КУД „Панче Пешев“ од Куманово синоќа настапи на првата вечер на 48-миот Фестивал на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“ во Прилеп.

  КУД „Панче Пешев“ гостуваше на фестивалот „Пеце Атанасовски“ во Прилеп

  На Фестивалот учествуваат околу 300 изведувачи, кои со звуците на гајдата, тапанот, зурлата, тамбурата и прекрасната македонска народна песна успеаја да го задржат вниманието на многубројната публика.

  „„КУД „Панче Пешев“ настапи со орото „Ецково“ во изведба на изворниот оркестар при друштвото и песната „Повали се Илија делија“, која ја изведе женската пејачка група“, информираат од друштвото.

  Втората вечер на Фестивалот на народни инструменти и песни „Пеце Атанасовски“, ќе се одржи вечерва на Рудина кај Долнени, а потоа следува доделување на наградите за најдобрите изведувачи.

  КУД „Панче Пешев“ од 6 до 9 јули ќе гостува на манифестацијата „Велинградски ноќи“ на покана на Општина Велинград, Бугарија.

  (Б. Ѓорѓиевски)

  2008 - 2022 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk