16. 11. 2019 20:09

Кумановските ракометарки први на табелата со лесна победа против Металург

Кумановските ракометарки први на табелата со лесна победа против Металург

Кумановските ракометарки се први на табелата и победници на првиот дел од сезоната на Првата женска лига во денешниот натпревар против екипата на Металург, со резултат 38:27.

Одличниот почеток на натпреварот ракометарките на Куманово во првите 10 минути ги доведе до предност до 6:3, од кои 3 гола беа на Чокели и по еден за Мила Трајковиќ и Васка Глигоријадис.

Веќе во продолжението, во 16 минути од натпреварот резултатот беше 11:5 за Куманово, каде Косановиќ постигна 6 успешни интервенции.

Единствените грешки во овие минути за Куманово беа само поради нивното брзање во нападот.

На крајот од првото полувреме резултатот беше 20:8, со 8 интервенции на Косановиќ и најмногу голови на Чокели со 5 гола.

На почетокот од второто полувреме нашите ракометарки беа во водство со 28:10, со што беше извесна победата и покажаа дека со добра одбрана и добра комбинаторика во натпреварот можат да постигнат победа.

Натпреварот на само 10 минути од од крајот беше со резултат 34:18, за на крајот да забележат победа со 38:27.

2008 - 2019 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk