×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Мултимедијалeн триптих “Генеза на хроничната мистерија“ во Куманово

  11.07.2024 08:36 | KumanovoNews

  Во фоајето на Центар за култура “Трајко Прокопиев“ – Куманово утре со почеток во 20 часот ќе биде претставен проектот - Мултимедијалниот триптих “Генеза на хроничната мистерија“ од Емил Солески.

  Мултимедијалeн триптих “Генеза на хроничната мистерија“ во Куманово

  Во просторот во којшто се поставени три скулптури ќе биде проектиран филм во комбинација со текстуално објаснување на проектот. За самиот проект менторот-скулпторот Емил Солески ќе запише:

  ...“Три архаични форми, ликовни метафори: распаднато огниште - ликовна метафора за празен дом, градови, села, земја, кантар, паланза без тег - ликовна метафора за строгото критичко оценување на немањето рамнотежа во природните, општествените, социјалните односи, принципи, тежнеења, закони и празна лулашка - ликовна метафора за негрижата и изгубеното наследство, природно, национално, културно-историско.