Над 28.000 метри кубни вода се троши дневно во Куманово, за 30 отсто повеќе во однос на другите месеци

14.07.2021 11:57 | Сузана Николиќ

Во просек околу 28 илјади метри кубни вода се троши дневно изминатиот месец во Куманово. Поради високите температури потрошувачката на вода е зголемена од 30 до 50 отсто, затоа што се користи за полевање на тревници и бавчи.

 Над 28.000 метри кубни вода се троши дневно во Куманово, за 30 отсто повеќе во однос на другите месеци

„Просечната потрошувачка е од 320 до 340 литри во секунда, а на моменти достигнува и до 400 л/с. Најголемата потрошувачка е вообичаено во попладневните часови. Апелираме до граѓаните рационално да ја трошат водата и преработената вода да не се користи како техничка“ велат од ЈП „Водовод“.

Од ЈП Водостопанство “Кумановско-липковско поле“, изјавија дека има доволни количина на вода во акумулационите езера и ќе нема проблеми во водоснабдувањето.

„Во двете брани Липково и Глажња има 19. милиони кубни метри вода, само за споредба минатата година ја започнавме со толкава количина на вода, а сега сме на средина на лето. Има доволни количини на вода и за пиење и за полевање, така да граѓаните немаат потреба од грижи“, велат од Водостопанство.

Метеоролозите најавуваат дека високите температури ќе траат до петок, а за викенд и наредната недела не очекува мало заладување.    

„До петок ќе преовладува сончево и многу топло време, а кон крајот на денот ќе има изолирана појава на краткотраен дожд. За време на викендот и во почетокот на идната седмица ќе преовладува променливо облачно и нестабилно време со локален пороен дожд и грмежи. Температурата од петок ќе биде во постепено опаѓање“, соопштува УХМР

2008 - 2021 Kumanovonews.mk • Сите права се задржани. Текстовите не смеат да се печатат или емитуваат, во целина или во делови, без договор со Kumanovonews.mk