×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Некогашен репрезент, денес ругло на градот - хотел „Кристал“ (видео)

  27.04.2023 10:30 | Стефан Николиќ

  Хотелот „Кристал“, од 60-те до 80-те години на минатото столетие постојано работи со полн капацитет, станува омилена дестинација на гости од сите околни градови, со музика и реномирани пеачи и секако неповторливите игранка во саботите и неделите.

  Познати фудбалери, спортски тренери, политичари, книжевници беа постојано гости на Куманово и се разбира и на најреномираниот угостителски преставник на градот-хотелот “Кристал”.

  Драг гост на овој кумановски угостителски објект беше и бардот на македонската книжевност, Блаже Конески кој многу често доаѓаше кај своите пријатели во Куманово и тука некаде ја обликува познатата песна за градот - “Куманово”.

  Куманово

  Така си мислев и не се разбирам ни
  самиот себеси
  сега - без желба да одам во тој град,
  заправо само со притаена желба за Куманово.
  Не знам за што да жалам повеќе , другари,
  дали што попушти мојата волја
  или што попушти вашата волја.

  (Извадок од песната Куманово - Блаже Конески)

  Денес, останаа само спомените и руините...

  Некогашен репрезент, денес ругло на градот - хотел „Кристал“ (видео)