×
 • Насловна
 • Вести
 • Регион
 • Македонија
 • Спорт

 • Видео

 • Колумни
 • Интервју

 • По допрен глас
 • Репортажи
 • Ретроспектива

 • Погранична хроника
 • Фото вест - Ваша пошта!

 • Дезинформации
 • ПРОВЕРКА НА ФАКТИ:КОВИД-19
 • Проверка на факти: реформи кон ЕУ

 • Контакт
 • Политика на приватност
 • Импресум
 • Маркетинг стратегија
 • Понуда за рекламирање

 • Fiore

  Никица Петрушевски нов началник на СВР Куманово

  09.02.2024 14:39 | Сузана Николиќ

  Никица Петрушевски е нов началник на Секторот за внатрешни работи Куманово. На функцијата стапил од вчера, а назначен е од министер за внатрешни работи во техничката влада Панче Тошковски.  

  Никица Петрушевски нов началник на СВР Куманово

  Петрушевски во МВР работи 25 години, а последните 10 години кариерата ја градел на повеќе раководни позиции во СВР Куманово, како началник на одделот за општ криминалитет, началник на економски криминал, командир на полициска станица за гранични провверки и граничен надзор.

  Петрушевски има 45 години, роден во Куманово,  работи во МВР од 1999 година како инспектор за крим техника.

  Новиот началник најавува дека неговата работа ќе биде насочена кон намалување на кривичните дела во секторот кој го предводи, како и на зголема ефикасност во справување со недозволена трговија со дрога и оружје. 

  Петрушевски доаѓа на местото на досегашниот началник Бранко Ракиќ.